Stalo se vám někdy, že jste si špatně stoupli a následně jste si způsobili úraz? I když může jít třeba o zlomeninu nebo o poranění kolenní čéšky, neobvyklý nebývá ani výron kotníku. Jak se zachovat, když se vám tento problém přihodí? A jakým způsobem se léčí?
Typů úrazů existuje nepřeberné množství. Zatímco některé nejsou až tak vážné a se správným postupem se dovedete uzdravit i bez asistence lékaře, další mohou být skutečně devastační a postižené místo už nebude nikdy stoprocentně fungovat.
Ne vždy ale musíte cvičit, aby se něco nepovedlo. Občas stačí jít na nákup ve špatně zvolených botách. Také můžete udělat jeden nešťastný pohyb, během kterého vám třeba podklouzne noha. (Což se může dít třeba kvůli náledí nebo při chůzi v bahně po nezpevněné cestě.) Než se nadějete, vyvrtlý kotník je na světě.
Co s tím?
Co znamená výron kotníku?
Výron kotníku je jedno z nejčastějších zranění, se kterým nemusí bojovat jen sportovci, ale i ostatní lidé, kteří se věnují svým obvyklým denním aktivitám. Může jít o únavové zranění, ke kterému dojde ve chvíli, kdy si nedáváte pozor.
Kloubin je intenzivní kloubní výživa vyvinutá speciálně pro lidi, dobře se vstřebává a pohodlně užívá ve formě kapslí. Kombinace 11 účinných látek má vše potřebné pro zdravé svaly, kosti a klouby.
Vyzkoušejte českou kloubní výživu Kloubin a zažijte pohyb bez starostí.
Někteří lidé si myslí, že po pádu nebo problematickém pohybu trpí zlomeninou. Tyto dva problémy ale nemívají totožné projevy. Pokud by šlo o zlomeninu, bolest kotníku je hodně silná a není možné se na poraněnou nohu vůbec postavit. Vážnost podvrtnutí kotníku se pak rozděluje na několik stupňů, které popisují rozsah zranění vazů.
Nejčastější příčiny jeho podvrtnutí
Příčinou podvrtnutí kotníku je především to, že se vazy kotníku dostanou do nepřirozené pozice. V tomto ohledu je tedy spouštěč hodně podobný, jako u problémů s kolenem.
Vliv na vznik tohoto problému může mít:
- Špatné došlápnutí
- Nošení nevhodných bot
- Chůze po nerovném terénu
- Nepozornost
K úrazu může dojít i poté, co vás na poslední chvíli někdo odstrčí. To se může stát třeba ve chvíli, kdy vám hrozí bezprostřední nebezpečí. (Například hodláte vstoupit do vozovky a nevšimnete si rychle jedoucího auta.)
Jak poznat výron – příznaky a projevy
Mezi hlavní příznaky výronu kotníku patří silná bolest. Následně také můžete pozorovat zvýšenou citlivost kotníku na dotek, otok, modřinu a omezenou pohyblivost kloubu.
Jak už také bylo řečeno, podvrtnutý kotník se obvykle rozděluje do tří stupňů podle závažnosti poranění.
Známe:
- Stupeň 1, který označuje stav, kdy dojde k natažení vazů a k otoku kotníku, při klidovém režimu se tento stav samovolně zlepší za 2-3 dny, doba rekonvalescence pak obvykle nepřesahuje 1 týden
- Stupeň 2, který označuje natržení vazů a omezenou pohyblivost nohy, kotník je citlivý na zvýšenou zátěž a celková doba rekonvalescence může trvat i 5 týdnů
- Stupeň 3, který označuje přetržení vazů, což znemožňuje normální došlap, v takové chvíli je nutné nosit sádru po dobu, která může trvat i 6 týdnů, tento typ poranění navíc často vyžaduje rehabilitaci
Léčba a rehabilitace
V případě, že je poranění 1. stupně, často pomáhá tejpování kotníku po výronu. To by měl ale vždycky dělat profesionál, protože špatně nalepený tejp může vaše problémy s nohou paradoxně zhoršit. Tejp by se měl navíc po určité době vyměňovat.
Tejp je ve své podstatě odlehčená verze ortézy, která vám nebrání ve vykonávání sportovních a pracovních aktivit. Samozřejmě si ale vystačíte i s klasickou ortézou na kotník, kterou koupíte ve zdravotnických potřebách a budete ji mít doma i pro další případné použití. (Její nevýhodou je ale určité omezení pohyblivosti.)
Po výronu kotníku se navíc doporučuje dodržovat pravidla první pomoci, která známe i z jiných úrazů. Pomáhá, když na poraněný kotník přiložíte studený obklad. Vždy by měl být ale v látce nebo v obalu, protože jinak může dojít ke spáleninám od mrazu.
Rozhodně neuděláte nic špatného ani již zmíněnou fixací nohy (například obinadlem, pokud ortézu ani tejp nemáte po ruce) a podložením kotníku do zvýšené pozice. Naprostou samozřejmostí by měl být i klidový režim.
V případě vážnějšího poškození je vhodné navštívit ošetřujícího lékaře, který si kotník prohlédne a stanoví další způsob léčby, který může zahrnovat i krátkodobé nošení sádry. Po vyléčení vám pak může předepsat rehabilitaci, která vám pomůže s návratem do běžného života. Jak dlouho se léčí kotník ze zranění pak závisí na tom, jak bylo vážné. (Předběžně se můžete orientovat výše uvedeným horizontem 1-6 týdnů.)
Myslete na kloubní výživu
Aby vaše klouby, kosti a vazy byly v co nejlepší kondici, vyzkoušejte dlouhodobé užívání vícesložkové kloubní výživy, která je vhodná jak pro seniory, tak pro sportovce a fyzicky pracující jedince. Obsažené složky mohou podpořit normální stav kloubní chrupavky, normální stav kostí a dalších důležitých součástí pohybového ústrojí, které ocení podporu pohyblivosti v jakékoliv situaci.
V každé dávce kloubní výživy se snažte hledat komplex, který zahrnuje:
Při prevenci úrazů kotníku také věnujte pozornost chůzi a snažte se vyvarovat prudkých pohybů. Také si dávejte dobrý pozor na to, jaké nosíte boty a pokud jste unavení, nepřetěžujte se a raději odpočívejte.