Pokud se věnujete sportu, který vyžaduje intenzivní zapojení loktů, postupem času si můžete přivodit jejich zánět, nebo úraz. Nejčastěji pracujeme s termíny, mezi které patří tenisový, golfový a oštěpařský loket. Je mezi nimi nějaký rozdíl? A jak se tyto stavy léčí?
Jedno z hesel říká, že sportem utužujeme své zdraví. Další lidové rčení zase naznačuje, že sportem se dá dopracovat až k trvalé invaliditě. (Což nemusí být vždycky jenom nadnesené slovní spojení.)
Pravda je ale asi někde na půl cesty. Pokud nesportujeme vůbec, tělo se nám za to odvděčí vyšší hmotností, zvýšenou hladinou cholesterolu a náchylností k cukrovce 2. typu. Na druhou stranu, sportem můžeme nadměrně zatěžovat jednu část těla, která nám pak může dělat problémy.
Dnes se podíváme, co se může dít, když vás začne bolet ze sportování loket.
V čem se liší?
Začněme tím, co má tenisový loket, golfový loket a oštěpařský loket společného. I když to asi už podle názvu tušíte, všechny tři stavy postihují kloub v lokti. Technicky vzato ale nejde o úplně to samé.
Kloubin je intenzivní kloubní výživa vyvinutá speciálně pro lidi, dobře se vstřebává a pohodlně užívá ve formě kapslí. Kombinace 11 účinných látek má vše potřebné pro zdravé svaly, kosti a klouby.
Vyzkoušejte českou kloubní výživu Kloubin a zažijte pohyb bez starostí.
Když se podíváme na tenisový loket, v jeho průběhu dochází k zánětu šlach, které vedou z předloktí do vnější strany lokte. Pro golfový loket je taktéž typický zánět šlach. Tentokrát ale těch, které míří do vnitřní strany lokte. A co ten oštěpařský loket? Oštěpařský loket je svými příznaky shodný s golfovým loktem.
Nejčastější příznaky
Nejčastěji si asi všimnete toho, že vás bolí loket. Bolest lokte se ale může lišit v závislosti na tom, jaký máte přesně problém.
Tenisový loket
Tenisový loket vás bude s největší pravděpodobností bolet na vnější straně loktu. Tedy tam, kde máte onen kostěný výstupek. Bolest může z tohoto místa vystřelovat nahoru do ramene, nebo do zápěstí. Také můžete cítit napětí v prstech. Bolest také může vyvolat křečovité uchopení jakéhokoliv předmětu.
Tenisový loket může kromě jiného doprovázet i zarudnutí bolavého místa, teplota a otok.
Golfový loket
U golfového lokte vám bude bolest vystřelovat z vnitřní strany lokte (tedy, zhruba z místa, kde máte loketní jamku). Tento typ bolesti vyvolává pohyb prstů a pohyb zápěstí. Zejména ohnutí. Dále se bolest objevuje při vnitřní rotaci zápěstí a při dotyku.
Oštěpařský loket
Oštěpařský loket má shodné příznaky s golfovým loktem. Je to kvůli tomu, že oba stavy vyvolává pohyb, v průběhu kterého je třeba hodit něco dopředu. Z toho důvodu se nebudeme tímto termínem dále zabývat, protože bychom opakovali jen to, co už bylo řečeno.
Jak na léčbu?
Pokud jste dospěli do fáze, kdy se nemůžete vybrané aktivitě věnovat, nejlepším řešením je klid, v průběhu kterého si přetížený kloub trochu odpočine. Rozhodně si nemyslete, že to napraví jeden den, kdy zůstanete doma. Někdy je to běh na delší trať a nevylučuje to užívání léků a dalších přípravků, které tlumí bolest. (Kdo nechce užívat léky, ten může zkusit i speciální gely, které mají mírně anestetické účinky a tlumí zánět.)
Aby kloub nepřišel do potenciálně problematické pozice, může vám pomoci ortéza. Myslete ale na to, že ortézu nemůžete nosit stále. Například na noc nebývá vhodná.
Sportovci, kteří už se dali trochu dohromady a mají tuto aktivitu jako zdroj své obživy, mohou vyzkoušet i tejpování. Určitě vám ho ale nedoporučujeme dělat svépomocí, protože při špatném nalepení tejpu byste mohli své potíže zhoršit.
Po konzultaci s fyzioterapeutem můžete zkusit i speciální cviky, které vám pomohou zmírnit bolest a kloub v lokti správně rozhýbat. Nic nepokazíte ani krátkodobým přikládáním studeného obkladu.
Co pomůže?
Prevence problémů s loktem existuje, ale nemusí být vždy účinná. Zejména by měli lidé myslet na to, aby jim v životosprávě nechyběla kvalitní kloubní výživa. Kloubní výživa pomáhá i při bolestech a zánětech kloubů.
V kloubní výživě by neměly chybět tyto látky:
- Glukosamin
- Chondroitin
- MSM
- Kadidlovník pilovitý
- Vitamín D3
- Vápník
- Vitamín K2
- Zinek
Dále se vyplatí zkusit:
- Pravidelnou rozcvičku
- Používat odlehčené sportovní vybavení
- Posílit svaly v předloktí
Zdraví máme jen jedno, proto se nebojte investovat do kvalitní kloubní výživy. Při jejím dlouhodobém užívání zajistíte svým kloubům, svalům a kostem maximální možnou péči.