Pokud sportujete nebo potřebujete být z nějakého důvodu hodně aktivní, ale nemůžete si dovolit nosit klasickou ortézu, při bolesti kolene vám může pomoci kinezio tejp, který vám umožní velmi pohodlný pohyb. Než se ale pro takovou variantu rozhodnete, je důležité znát dodatečné informace, které mají na účinnost a kvalitu tejpování kolene vliv.
Tejp je barevná páska, která se nejčastěji lepí na bolavé, nebo jinak oslabené místo. Pomáhá stabilizovat svaly, šlachy i klouby, proto po tomto řešení nejčastěji sahají sportovci a fyzicky pracující lidé, kteří buď nemohou nosit klasickou ortézu nebo ortéza na jejich typ problému ani neexistuje.
Páska může omezit bolest svalů a kloubů, může omezit riziko vzniku otoků, může poskytnout oporu oslabeného místa na těle a podobně. I když se dá tejp používat prakticky kdekoliv, hodně často se s ním setkáváme v oblasti kolen.
Kdy může tejpování kolene pomoci?
Když sáhnete po správném tejpu a dojde k jeho dobré aplikaci, může dojít k uvolnění receptorů bolesti. Dále zůstane zachován průtok krve a lymfy, což může podpořit hojení vašeho zranění.
Dále tejpy (nejen na koleni) dovedou aktivovat určitý sval, mohou přispět ke zklidnění nebo mohou zpevnit bolavé a problematické místo. (Jelikož můžete mít po úrazu kolene, nebo vás může trápit chronické onemocnění kolenního kloubu, může jít o vítanou úlevu.)
Kloubin je intenzivní kloubní výživa vyvinutá speciálně pro lidi, dobře se vstřebává a pohodlně užívá ve formě kapslí. Kombinace 11 účinných látek má vše potřebné pro zdravé svaly, kosti a klouby.
Vyzkoušejte českou kloubní výživu Kloubin a zažijte pohyb bez starostí.
Jak zatejpovat koleno
Tejpování kolene rozhodně není disciplínou pro začátečníky, pokud tedy nemáte s lepením tejpů žádnou zkušenost, raději to nechte na odbornících. V opačném případě hrozí, že si můžete špatně nalepeným tejpem spíše uškodit. A to rozhodně nechcete.
Kdo si troufne, ten si může nachystat 7 tejpů různých barev a velikostí, které mají tvar “I”. (Dva středně dlouhé modré, dva středně dlouhé růžové, dlouhý černý, dva kratší tělové.) První (černý) tejp se lepí zepředu pod patellu, na výstupku holenní kosti. Noha při lepení je v pravém úhlu, tejp se lepí od středu a má vysoké napětí. Zbytek tejpu po stranách se dolepuje bez napětí. Následně se ohne noha v koleni se semiflexí 30 % a po stranách kolene pod vysokým napětím (od středu) nalepíte oba dva tělové tejpy. Modrý tejp se lepí do první třetiny stehenního svalu s nízkým napětím směrem ke kolenní čéšce. S velkým napětím se obkrouží čéška, aniž by se do ní nějak zasáhlo. Konec modrého tejpu se lepí bez napětí. Stejně se postupuje i na druhé straně kolene, kde podle stejného principu zrcadlově nalepíte druhý modrý tejp.
Růžové tejpy se lepí v obráceném směru než modré, báze se lepí bez napětí. Při překrývání prvního tejpu 100% napětí až k horní části čéšky. Zbytek tejpu se lepí bez napětí. Stejný postup bude s růžovým tejpem i na druhé straně.
Jak dlouho můžu mít tejpy?
Tejpy udržují elasticitu cca 3-5 dní. Proto se doporučuje tejp po 5 dnech vyměnit. Mezi nošení a další aplikací by ale mělo být ještě 24 hodin bez tejpu kvůli regeneraci.
Další tipy na bolavé koleno
Jak z výše uvedeného popisu vidíte, lepení tejpu byste měli raději nechat na zkušeném fyzioterapeutovi, který může lepením pásků přispět k postupnému zlepšení vašeho problému.
Při bolestech kolene a při sportu také nezapomínejte na dlouhodobé užívání kvalitní kloubní výživy, která obsahuje komplex několika látek. Ve složení té dobré nechybí kolagen, MSM, glukosamin, chondroitin, boswellia, vitamín C a další složky, které podporují normální stav kloubů, svalů, kostí a šlach.