Bolí vás kolena po práci nebo po sportu a potřebujete tento problém co nejdříve vyřešit? Kromě užívání léků na bolest a dostatečného klidu můžete vyzkoušet i Priessnitzův zábal. Co to přesně je? A jak se to používá?
Naši předkové měli po stránce lidové medicíny a léčitelství jen omezené množství možností, jak řešit své zdravotní potíže. Bolavý zub vám v lepším případě vytrhl kovář. Na rány se pak přikládaly nejrůznější bylinky.
Poměrně revoluční metodou byl Priessnitzův zábal, který v hojné míře používaly naše maminky a babičky. Málokdo však ví, že i přes trochu exotičtější jméno jde o vynález z Jeseníků, ve kterých Vincenz Priessnitz působil. Mezi jeho metody patřila léčba prací, čerstvým vzduchem a čistou horskou vodou. Technicky vzato mu vděčíme za to, že položil základy hydroterapie, která se používá dodnes.
Co dalšího byste měli o Priessnitzově zábalu a jeho použití vědět?
Co je to Priessnitzův zábal?
Priessnitzův zábal (či obklad) je lidový prostředek pro léčbu širokého spektra různých potíží. Součástí postupu je látka, která je namočená ve vodě. Ta se následně přiloží na požadované místo a překryje se ještě jednou vrstvou suché látky. (Někdy se také říká, že mezi tyto dvě vrstvy je možné vložit igelit.) Tento postup lze opakovat podle potřeby několikrát denně.
Kloubin je intenzivní kloubní výživa vyvinutá speciálně pro lidi, dobře se vstřebává a pohodlně užívá ve formě kapslí. Kombinace 11 účinných látek má vše potřebné pro zdravé svaly, kosti a klouby.
Vyzkoušejte českou kloubní výživu Kloubin a zažijte pohyb bez starostí.
Jaké jsou jeho účinky?
I když se vám možná zdá být tento postup poněkud triviální a nevěříte v jeho účinnost, ve skutečnosti se v jeho průběhu vyskytují tři fáze, které mohou mít na zmírnění obtíží skutečně vliv.
Patří mezi ně:
- Hypotermická fáze – na začátku zábalu dochází ke zúžení cév
- Izotermická fáze – následně dochází k postupnému vyrovnání teploty a cévy se začínají rozšiřovat
- Hypertermická fáze – místo, kde je přiložený zábal, se začne více ohřívat a cévy se dál rozšiřují
Díky tomu se mohou zrychlit některé hojivé procesy, takže se lze snáze zbavit pociťovaných obtíží. Zároveň patří mezi jeho velké výhody i dobrá snášenlivost a minimální invazivnost. Ocenit můžete i podporu prokrvení.
Co se týče jeho obvyklého použití, tento zábal se dá použít během:
- Bolesti v krku
- Horečky (nad 38°C)
- Dráždivého kašle
- Angíny
- Namožení svalů
- Výronů
V případě potřeby ho můžete aplikovat i na modřiny, které by se měly taktéž rychleji zahojit.
Jak působí na klouby?
Co se týče zdraví kloubů, může omezit jejich bolestivost. A to jak při krátkodobém problému, tak při chronických potížích. Také může podpořit relaxaci svalů, které mohou být kolem kloubu nebo v jiné části pohybového ústrojí nepříjemně ztuhlé. Teoreticky může přispět i k podpoře léčby nejrůznějších kloubních zánětů a zánětů šlach.
Jak připravit Priessnitzův zábal?
Na Priessnitzově zábalu není nic složitého a zvládne ho doma udělat prakticky každý. Důležité je pouze to, abyste dodrželi několik doporučení, díky kterým bude celý proces maximálně efektivní.
Začněte tím, že vezmete kousek čisté látky (například bavlněný kapesník) a namočíte ji ve studené/mírně vlažné vodě. Následně tuto tkaninu přiložíte na požadované místo, na které ji důkladně přitisknete, aby dokonale přiléhala. Poté můžete na tuto látku položit igelit a poté další látku, například ručník, který omotáte kolem kolene. (Pokud byste chtěli tento obklad dávat na krk, jako druhou látku použijte šálu, která bude lépe držet.)
V případě potřeby (například, pokud je ručník kratší) můžete oba konce připevnit spínacími špendlíky.
Co se týče doby působení, obvykle se doporučuje mít zábal na sobě alespoň 1 hodinu. Nejlépe ale bude, když bude působit alespoň 2-3 hodiny. Po tomto časovém intervalu by se měl obklad sundat. Jeho opětovné přiložení je pak možné za další 3-4 hodiny. Takto je možné postupovat až do chvíle, kdy dojde k ústupu vašich potíží. Zábal by se však neměl nechat působit přes noc.
Aby bylo přikládání obkladu bezpečné, neměl by se dávat na:
- Infikovaná místa
- Špatně se hojící rány
- Ekzém a další kožní potíže
U malých dětí se pak nezapomeňte o aplikaci zábalu nejprve poradit s jejich ošetřujícím lékařem.
Jak dále podpořit zdraví kloubů?
Normální stav kloubů a pohybového ústrojí můžete podpořit dlouhodobým užíváním kvalitní kloubní výživy, která kromě kolagenu obsahuje i chondroitin, glukosamin, MSM, vitamín C, kadidlovník pilovitý a další látky. Taková výživa by se měla užívat každý den a v přesně stanoveném množství.
Rozhodně také ničemu neuškodí, když se budete udržovat přiměřeně fyzicky aktivní. V případě vážnějších problémů s pohybovým aparátem může být vhodná procházka či plavání.
Zdroje informací
https://cs.wikipedia.org/wiki/Priessnitz%C5%AFv_z%C3%A1bal – Priessnitzův zábal (česky)
https://cs.wikipedia.org/wiki/Vinzenz_Priessnitz – Vincenz Priessnitz (česky)