Bolest svalů může být mírná, také vás ale může snadno paralyzovat a bránit vám ve vykonávání obvyklých denních aktivit. Vzhledem k tomu, že je dnešní doba hodně orientovaná na výkon, je pochopitelné, že se snažíte přijít na to, jak se vrátit zase zpátky do formy. Pokud vás toto téma zajímá, v tom případě pokračujte ve čtení následujících několika odstavců.
Bolest nemá rád nikdo, snad jen s výjimkou sportovců, kteří podle její intenzity po cvičení posuzují, jak moc bylo pro jejich tělo efektivní. Někdy se může bolest lýtkového svalu objevit po dobíhání autobusu nebo po rychlé chůzi městem. Bolest stehenního svalu a hýžďového svalu nás zase může překvapit po náročnějším dni v práci, kdy jsme dlouhodobě zvedali a pokládali těžká břemena.
To ale nejsou ani zdaleka všechny existující příčiny bolesti svalů. V některých případech ji může dokonce ovlivnit i něco, do čeho byste to předem vůbec neřekli.
Co znamená bolest svalů?
Bolest svalů může poukazovat na několik věcí. V první řadě vás mohou svaly bolet po nějaké pohybové aktivitě. Aktivní pohyb má velký vliv na budování nové svalové hmoty. V průběhu regenerace po cvičení je tedy nějaká úroveň bolesti obvykle normální.
Také ale může jít o jev, který souvisí s nesprávným držením těla a přetížením jedné konkrétní skupiny svalů. V neposlední řadě nelze ignorovat ani vliv nemoci nebo úrazu. Jak tedy můžete vidět, na bolest svalů rozhodně nelze pohlížet jednotnou optikou.
Kloubin je intenzivní kloubní výživa vyvinutá speciálně pro lidi, dobře se vstřebává a pohodlně užívá ve formě kapslí. Kombinace 11 účinných látek má vše potřebné pro zdravé svaly, kosti a klouby.
Vyzkoušejte českou kloubní výživu Kloubin a zažijte pohyb bez starostí.
Bolest mezižeberních svalů
Bolest mezižeberních svalů může souviset se špatným tělesným postojem a posedem, kdy se postava jakoby zhroutí směrem dopředu. Také ale může jít o problém, který je spojený se silným kašlem.
Bolest krčních svalů
I bolest krčních svalů se často spojuje se špatným postojem a posedem. Někdy si to nemusíme ani uvědomit, ale chodíme s hlavou vytaženou směrem dopředu. Také může dojít k přetížení svalů vlivem práce na počítači. V neposlední řadě, ztuhlé a bolavé svaly za krkem může způsobovat i stres.
Bolest svalů na nohou
Bolest svalů na nohou se může lišit v závislosti na tom, co jí předcházelo. Pokud například děláte během práce časté dřepy, mohou vás bolet vnitřní stehna a hýždě. Při rychlé chůzi může zase dojít ke ztuhnutí lýtek. Své dovede i jóga, v jejímž průběhu sice dochází k podpoře pohyblivosti, ztuhlé svaly na zadní straně stehen vás však mohou při uvolňování pořádně potrápit.
Bolest prsního svalu
Bolest prsního svalu se může taktéž objevit při problémech se svalovou nerovnováhou a přetížením. Případně může jít i o projev blokády v oblasti žeber. Mezi hlavní spouštěče patří špatný postoj a posed, cvičení a nošení těžké kabelky.
Jaké jsou další možné příčiny?
V případě, že se bolest objeví náhle, může to znamenat, že jste si způsobili úraz. V takové chvíli je nejlepší se zastavit a aplikovat na bolavé místo studený obklad. V případě, že je to možné, bolavé místo si něčím podložte, díky čemuž by mělo dojít ke snížení otoku. (Nejlépe se to dělá u rukou a nohou.)
Také ale může jít o zdravotní problémy. Rizikovým faktorem může být cukrovka, která může způsobit neuropatii (v jejímž průběhu člověka sužuje ničím nevyprovokovaná bolest). Ignorovat by se neměla ani chřipka nebo další onemocnění, které může způsobovat bolest svalů a kloubů. Malou skupinu lidí také může sužovat chronický únavový syndrom.
Bolest svalů po cvičení
Bolest svalů po cvičení se obvykle považuje za normální. V průběhu pohybové aktivity se ve svalech mohou dělat mikrotrhlinky, které se musí zahojit. Z toho důvodu je důležitá regenerace. Pokud jí nebudete mít dostatek, můžete si v krajním případě i ublížit.
Bolest svalů také může omezit i protažení po skončení cvičení a teplá koupel, která může omezit ztuhlost a křeče.
Bolest svalů po alkoholu
Někteří lidé mohou mít nečekané potíže s bolestí svalů po požití většího množství alkoholu.
Mezi hlavní příčiny tohoto jevu patří:
- Dehydratace
- Porušená rovnováha elektrolytů
- Zánět
Vzhledem k tomu, že odbourávání alkoholu s sebou přináší přítomnost toxických látek, ty mohou následně zhoršovat (nebo podporovat) zánětlivé procesy v organismu, což se může následně odrazit právě na pociťované bolesti těla.
Neexistuje žádné konkrétní množství alkoholu, které musíte před vznikem tohoto stavu vypít. Záleží totiž i na tom, jak si tělo dovede s jeho odbouráváním poradit. Obecně se ale za rizikový faktor považuje nedostatečný přísun vody během večírku.
Chronická bolest svalů
Chronická bolest svalů může poukazovat na poškození nervového systému. (Jako to dělá například již zmíněná neuropatie.) Také ale může jít například o jeden z projevů fibromyalgie. V některých případech se problém špatně diagnostikuje, pokud ale cítíte, že s vámi dlouhodobě není něco v pořádku, je určitě moudré se dožadovat důkladného vyšetření u svého lékaře. (A případně i u dalších specialistů.)
Co pomáhá na bolest svalů?
Jedním z prvních tipů je dostatečný odpočinek, ke kterému bolest pohybového aparátu obvykle sama svádí.
Dále můžete zkusit:
- Lehké protahování
- Studené/teplé obklady a koupele
- Jemnou masáž
- Užití léků na bolest
- Aplikaci chladivého nebo hřejivého sportovního gelu
V neposlední řadě také nezapomínejte na dlouhodobé užívání kvalitní kloubní výživy, která obsahuje i látky na podporu kostí a svalů.
Ve složení byste měli hledat látky jako je vitamín C, kolagen, MSM, glukosamin, chondroitin, kadidlovník pilovitý, vápník, vitamín D, vitamín K a další. I když vás kloubní výživa nevyléčí z chronických potíží, může jít o jeden z hlavních pilířů péče, která podpoří váš aktivní životní styl.