Žádné tělo nemládne. A to znamená, že se dříve nebo později objeví první potíže s pohybem, bolest nebo ztuhlost, která může poukazovat i na chronické onemocnění. Do pohybového ústrojí však patří i klouby, svaly a nejrůznější úpony, kterým je také potřeba věnovat zvýšenou pozornost. Jak se starat o pohybový aparát? Na to se podíváme v článku!
Bolí vás v poslední době záda? Po tenise se začal ozývat loket? Nedělá vám dobře dlouhé vyťukávání do klávesnice, protože po něm cítíte všechny malé klouby v ruce? Anebo vás snad v poslední době trápí kolena?
Jedno je jisté – všemi těmito způsoby si tělo říká o naši pozornost. Vzhledem k postupujícímu opotřebení je potřeba více odpočívat, průběžně se protahovat a dbát o pohybové ústrojí i mnoha dalšími způsoby, které mohou přispět k aktivně strávenému stáří.
Co to ale ten pohybový aparát vlastně je? Co je jeho součástí? A jak o něj správně pečovat?
Co je to pohybový aparát?
Pohybový aparát má mnoho jmen. Také se pro jeho označení používá termín pohybové ústrojí, svalový a kosterní systém nebo muskuloskeletální systém. Vše ale označuje jediné. Tento systém nám umožňuje pohyb. Také nám ale nabízí podporu a stabilitu. Jeho součástí jsou svaly, klouby, chrupavky, kosti, svalové úpony a další.
Kloubin je intenzivní kloubní výživa vyvinutá speciálně pro lidi, dobře se vstřebává a pohodlně užívá ve formě kapslí. Kombinace 11 účinných látek má vše potřebné pro zdravé svaly, kosti a klouby.
Vyzkoušejte českou kloubní výživu Kloubin a zažijte pohyb bez starostí.
Vzhledem k tomu, že jejich stav není v průběhu života neměnný, ale vyvíjí se v čase, znamená to, že péče o pohybové ústrojí je takřka nikdy nekončící úkol.
Problémy a poruchy pohybového aparátu
Problém s pohybovým aparátem spočívá v tom, že trable s ním mohou být krátkodobé, například po úraze, ale klidně také chronické. Objevit se navíc mohou ve všech jeho částech a ne vždy je pro nás jednoduché přijít na to, kdy si ještě poradíme sami a kdy je vhodné navštívit lékaře. Někdy se také bolest objeví při pohybových aktivitách. Jindy je zase výraznější v době, kdy jsme v klidu.
Mezi chronické problémy s pohybovým aparátem patří například onemocnění dnou, během kterého se v kloubech koncentruje kyselina močová. Ta následně vyvolává dnavé záchvaty, po kterých může následovat období zklidnění. Právě to je na dně záludné, protože zatímco si myslíte, že váš problém konečně zmizel, ve skutečnosti se bez léčby záchvat zase jednoho dne objeví.
Vleklé potíže také způsobuje artritida s artrózou, což jsou (v tuto chvíli) nevyléčitelné choroby, u kterých je navíc velmi složitá diagnostika. Jelikož jejich prvotní fáze nebývají vidět a obvykle ani nebolí, přijde se na ně pozdě. Lékaři se alespoň snaží postup těchto nemocí zpomalit a tlumit bolest a vznikající záněty léky.
V každém věku se může objevit i bursitida, což bývá zánět tíhového váčku (například po úrazu), zlomenina kosti, vykloubení kloubu, problém s kolenní čéškou, vbočený palec nebo například voda v koleni.
Problémů, kterým můžete v každodenním životě čelit, tedy existuje opravdu hodně.
6 tipů, jak pečovat o svůj pohybový aparát
Tip | Popis |
---|---|
Kloubní výživa | Užívejte doplňky stravy obsahující MSM, kolagen, vitamín C, chondroitin, glukosamin a kyselinu hyaluronovou. |
Zdravá váha | Udržujte si optimální tělesnou hmotnost, aby nedocházelo k přetěžování kloubů. |
Zdravý pohyb | Věnujte se aktivitám jako chůze, jóga nebo plavání, které podporují klouby a svaly. |
Správný postoj | Dbejte na rovné držení těla při stání, sezení i zvedání předmětů. |
Ochrana kloubů | Používejte sportovní a pracovní ochranné pomůcky, jako jsou helmy a chrániče. |
Zdravý jídelníček | Zajistěte dostatek bílkovin, vápníku, vitamínů D a K prostřednictvím vyvážené stravy. |
Kloubní výživa
Mezi důležité pomocníky během péče o pohybový aparát jednoznačně patří vícesložková kloubní výživa, která obsahuje látky, jež vyživují jak chrupavky, tak například kosti. Ne všechny výživy, které jsou na našem trhu k dostání, jsou však srovnatelně kvalitní. Zcela zapomeňte na takové, které mají ve složení pouze jednu látku.
Místo toho na etiketě sledujte, zda doplněk stravy obsahuje:
Řada z výše uvedených látek (kyselina hyaluronová, kolagen, chondroitin, glukosamin…) je tělu vlastní, ale vlivem stárnutí může být potřeba je doplňovat z dalších zdrojů, protože jejich produkce postupně klesá, zatímco jejich potřeba se zvyšuje.
Kloubní výživa je navíc vhodná nejen pro seniory, ale také pro sportovce a těžce fyzicky pracující lidi. A užívat se dá i v situaci, kdy žádné problémy s pohybovým aparátem a klouby zatím ještě nemáte.
Zdravá váha
Aby klouby na nohou nemusely zbytečně trpět, vyplatí se bedlivě sledovat i svou tělesnou hmotnost, která by se neměla vychýlit směrem k nadváze a obezitě. Vzhledem k tomu, že kolena, kotníky a další klouby na nohou musí mezi sebe rozkládat a nést všechnu naši váhu, každé kilo, které máme navíc, jim může škodit.
Zdravý pohyb
Neříkáme, že se máte věnovat vrcholovému sportu, při kterém si často způsobíme zranění. Raději si vyberte klidnější sport, kterým může být svižnější chůze, tai-chi, jóga nebo plavání. Všechny tyto sporty podporují promazávání kloubů kloubní tekutinou. Zároveň dochází k posilování svalů, které drží klouby ve správné pozici a nedochází u nich k žádnému nebezpečnému rozvolnění, které by mohlo vést k horší koordinaci pohybu a pádům. A v neposlední řadě pohyb podporuje i normální stav kostí.
Správný postoj
Hrbení se neprospívá kloubům. Rovné stání a sezení chrání vaše klouby od krku až po kolena. Správné držení těla také pomáhá chránit kyčelní klouby a zádové svaly. Při zvedání a přenášení je také důležité držení těla. Pokud například používáte batoh, nezapomeňte si ho dát přes obě ramena, místo abyste si ho přehodili přes jedno. Při šikmé poloze jsou vaše klouby více namáhány. Při zvedání používejte největší svaly v těle tím, že se ohýbáte v kolenou místo ohýbání zad.
Ochrana kloubů
Jezdíte na kole nebo na kolečkových bruslích a myslíte si, že nošení helmy a chráničů je naprostá zbytečnost? Až spadnete a poraníte se, nejspíš budete mluvit úplně jinak. Z toho důvodu nezanedbávejte nošení jak sportovních ochranných pomůcek, tak nošení ochranných pomůcek v práci. Nikdy nevíte, kdy vám pomohou zachránit pohyblivost, zdraví nebo život.
Zdravý jídelníček
Kromě doplňování látek pro normální stav kloubů a chrupavek je pro tělo velmi důležité i doplňování látek, které jsou klíčové pro udržení normálního stavu kostí a svalové hmoty.
Proto se zaměřte i na přísun:
- Kvalitních proteinů
- Vápníku
- Vitamínu D
- Vitamínu K
Pochutnat si můžete například na mléčných výrobcích, na brokolici nebo na sóje. Maso si vybírejte především to libové.
Co si z toho tedy vzít? Že kloubní výživu lze doplnit i mnoha dalšími užitečnými tipy z článku, díky kterým se o své klouby dobře postaráte v jakémkoliv věku.
Zdroj:
https://www.webmd.com/arthritis/caring-your-joints – Jak se starat o klouby (anglicky)
https://www.nzip.cz/rejstrikovy-pojem/1416 – Pohybový aparát (česky)
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/14526-musculoskeletal-pain – Bolest pohybového ústrojí (anglicky)