Bolí vás kyčel, ale nedokážete správně vyhodnotit, zda jde o vážný problém, nebo o něco, co zvládnete dostat pod kontrolu během několika dní domácí léčby? Pak byste měli vědět, co vše může bolest kyčle znamenat. Jak poznat, že se za bolestí skrývá zánět? A jak po takovém zjištění správně postupovat, aby se tato nepříjemnost co nejdříve vyřešila?
Bolest kyčle je od určitého věku považována za poměrně běžný jev, který patří k životu. Problém je, že do sebe nikdo z nás pořádně nevidí. Mnohdy proto můžeme při hledání správného řešení trochu tápat.
Některé problémy s kyčlí mohou být pouze krátkodobé a mohou za nějakou dobu a při správné léčbě odeznít. Pak ale existují i chronické potíže, které s vámi (s velkou pravděpodobností) zůstanou až do konce života, a se kterými se budete muset naučit nějak žít.
Co znamená zánět kyčle?
Kyčel je kloub, ve kterém se může za některých okolností rozvinout zánět. Ten může souviset jak s krátkodobým problémem, kterým může být zranění po úraze, tak s chronickým onemocněním.
Příznaky, projevy a příčiny
Příznak | Příčina |
---|---|
Bolest v oblasti kyčle | Přetížení kloubu, zranění nebo degenerace kloubní chrupavky |
Omezená pohyblivost kyčle | Artritida nebo bursitida |
Otok a citlivost | Zánětlivé procesy v kloubu nebo okolní tkáni |
Ztuhlost kloubu | Artróza, revmatoidní artritida nebo infekční zánět |
Bolest při chůzi | Mechanické opotřebení kloubu, infekce nebo trauma |
Zarudnutí nebo teplo v oblasti kyčle | Infekční zánět nebo zánětlivá artritida |
Zánět kyčle rozdělujeme do několika samostatných kategorií, které nejčastěji souvisí s tím, co bylo příčinou jeho vzniku.
Kloubin je intenzivní kloubní výživa vyvinutá speciálně pro lidi, dobře se vstřebává a pohodlně užívá ve formě kapslí. Kombinace 11 účinných látek má vše potřebné pro zdravé svaly, kosti a klouby.
Vyzkoušejte českou kloubní výživu Kloubin a zažijte pohyb bez starostí.
Existuje například zánět, který souvisí s fungováním našeho imunitního systému. Zjednodušeně, vzniká tak, že tělo začne napadat své vlastní tkáně, které ho nijak neohrožují. K takovému typu zánětu patří třeba revmatoidní artritida.
Na klouby má ale velký vliv i míra jejich opotřebení v průběhu času. Takový zánět pak může provázet třeba artrózu.
Samozřejmě pak ale také nelze zcela vynechat i nejrůznější infekce kloubu, které mohly vzniknout třeba po úrazu, po operaci (třeba, když se do rány při hojení dostala nečistota) nebo v rámci bursitidy, což je termín, který označuje zánět tíhového váčku.
Mezi nejčastější příznaky toho, že se s kyčlí něco děje, patří třeba:
- Bolest kyčle
- Pocit tepla na dotek
- Otok
- Ztuhlost a zhoršená mobilita
- Zarudnutí
V případě, že problém trvá delší dobu, nebo se dokonce zhoršuje, neměli byste na nic čekat a raději kontaktujte svého ošetřujícího lékaře, který vás pečlivě zkontroluje, zjistí příčinu problému a stanoví vhodný způsob léčby.
Existuje prevence?
U některých chorob pohybového ústrojí prevence neexistuje, protože odborníci dosud sami dobře nevědí, proč k nim dochází. Ani opotřebení pohybového ústrojí vlivem věku nelze nijak bránit, protože jde o přirozenou součást života.
Samozřejmě ale můžete upravit svůj životní styl tak, aby byl pro pohybový aparát co nejméně zatěžující. Neznamená to sice, že tím předejdete sta procentům problémů, můžete ale prožít podstatnou část seniorského věku (relativně) aktivním způsobem.
Obvykle se doporučuje udržovat normální tělesnou hmotnost, protože nadváha a obezita představují zátěž pro klouby našich nohou. Také je důležité se průběžně (ale přiměřeně) hýbat, protože během sportu a dalších pohybových činností se klouby promazávají kloubní tekutinou. Při problémech s klouby je vhodný například nordic walking, svižnější chůze, jóga nebo plavání.
Také můžete do své životosprávy zahrnout kvalitní vícesložkovou kloubní výživu. Takový doplněk stravy mohou mimo jiné vyzkoušet i aktivní sportovci, fyzicky pracující lidé a ti, kteří pro sebe chtějí každý den udělat něco málo navíc.
Jak se léčí?
Pokud trpíte chronickým onemocněním pohybového ústrojí, lékař vám může doporučit užívání léků proti zánětům, které mohou zároveň přispět k tlumení bolesti. V krajních případech pak může být nutná i operace kyčelního kloubu.
Konzervativní léčbu a zdravý životní styl pak můžete doplnit již zmíněnou kvalitní kloubní výživou, která by měla obsahovat látky jako je glukosamin, chondroitin, MSM, kolagen a kadidlovník pilovitý.
Zdroj
https://www.webmd.com/pain-management/hip-pain-causes-and-treatment – Vše o bolesti kyčle (anglicky)
https://www.nhs.uk/conditions/hip-pain/ – Bolest kyčle (anglicky)