Naražené koleno je poměrně častým problémem, se kterým se můžeme setkat třeba po pádu. Stačí udělat nešikovný pohyb během ranního vstávání, při sportu či v průběhu cestování hromadnou dopravou, kdy řidič může prudce brzdit. Jak poznat, že koleno potřebuje lepší péči? A co na naražené koleno nejlépe funguje?
Život není procházka růžovou zahradou. I když po většinu času vše funguje jako nejlépe seřízené švýcarské hodinky, stačí chvilka nepozornosti nebo smůla a můžeme si způsobit nějakou nepříjemnost. Kromě zvrtnutého kotníku může jít třeba i o naražené koleno, které nás může bolet po dobu několika dní až týdnů.
Kolena ke svému normálnímu každodennímu pohybu ale nutně potřebujeme, takže je pochopitelné, že bolest a otok chceme dostat co nejdříve pod kontrolu.
Jak poznat naražené koleno – příznaky
Naraženému kolenu většinou předchází nějaká jasně ohraničená časová událost, v jejímž průběhu si přivodíme zranění. Jak už bylo řečeno, může jít o následek neopatrnosti v průběhu cestování, během sportu a podobně.
Mezi hlavní projevy pak patří:
Kloubin je intenzivní kloubní výživa vyvinutá speciálně pro lidi, dobře se vstřebává a pohodlně užívá ve formě kapslí. Kombinace 11 účinných látek má vše potřebné pro zdravé svaly, kosti a klouby.
Vyzkoušejte českou kloubní výživu Kloubin a zažijte pohyb bez starostí.
- Bolest kolene
- Otok
- Modřina
- Dlouhodobé potíže
V průběhu nehody se navíc nemusí poškodit jen kolenní kloub, ale i měkká tkáň v jeho okolí. V takovém případě se může objevit například citlivost na dotek a tlak, modřina (červená, modrá, černá…).
Otok kolene
Otok kolene bývá jednou z prvních reakcí těla na způsobené trauma. Otok a jeho vývoj je ale potřeba bedlivě sledovat. Pokud se po několika dnech domácí léčby a klidového režimu nezlepšuje, případně se začíná dokonce zhoršovat a problémy přetrvávají, může jít o vážnější zranění. Právě z toho důvodu na nic dlouho nečekejte a co nejdříve vyhledejte pomoc lékaře.
Jak léčit naražené koleno?
První pomoc při naraženém koleni zahrnuje obecně známé rady, které se doporučuje vyzkoušet i v případě jiných nehod a problémů.
Patří k nim:
- Klidový režim
- Podložení kolena do zvýšené polohy
- Přikládání studených obkladů
- Komprese
Také je přípustné vzít si lék na bolest, který může působit i proti zánětu. V případě, že to lékař vyhodnotí jako nezbytné, může vám doporučit nošení ortézy a dalších podpůrných prostředků, ke kterým patří například berle.
Babské rady
Naši předkové měli občas poněkud svérázné metody, jak urychlit hojení některých fyzických neduhů. Na bolavá kolena má údajně dobře působit, když si je na noc namažete rybím tukem. (Nejsme si ale jistí, jestli pak vy a vaši případní společníci dokážete kvůli jeho odéru dobře spát.) Na opuchlé koleno má pak také údajně dobře působit nastrouhaná brambora.
Nezapomínejte na kloubní výživu
Ať už jde o naražené koleno, o podporu pohybového aparátu při aktivním způsobu života, o rekonvalescenci po nějakém zákroku či o podporu konzervativní léčby chorob pohybového aparátu, není na škodu vyzkoušet dlouhodobé užívání vícesložkové kloubní výživy, která vašemu tělu dodá vše, co potřebuje pro udržení svých normálních funkcí.
Kloubní výživu si ale nevybírejte podle toho, kolikrát jste ji viděli v reklamách. Ani podle toho, kolik stojí. Místo toho se zajímejte o to, co přesně se nachází v jejím složení. Velkým prohřeškem je například absence vitamínu C.
Že v ruce držíte kvalitní produkt poznáte tak, že ve složení vedle sebe objevíte:
- Kolagen
- Vitamín C
- MSM
- Glukosamin
- Chondroitin
- Kadidlovník pilovitý
A případně pak i vitamíny a látky, které se tradičně spojují s podporou normálního stavu kostí. K nim se řadí třeba vitamín D, vitamín K a vápník.
Zdroje informací
https://www.healthline.com/health/knee-contusion – Poraněné koleno (anglicky)
https://www.nhs.uk/conditions/knee-pain/ – Bolest kolene (anglicky)