Natržený sval v lýtku nebo natržený stehenní sval jsou velmi nepříjemné problémy, jejichž řešení vyžaduje specifický přístup. V opačném případě si můžete ještě více uškodit. Jaké má tento stav příznaky? A jaké existují způsoby léčby?
Natržený sval se může objevit prakticky u každého. Týká se amatérských, ale i profesionálních sportovců. Uhnat si ho však můžete i v zaměstnání, tím spíš, pokud při něm fyzicky pracujete, či při domácích projektech.
Vzhledem k tomu, že mnoho lidí už někdy zažilo natažený sval, občas můžeme mít tendenci tyto potíže navzájem zaměňovat. To je chyba, protože se tak můžeme připravovat o cenný čas, během kterého už by mohlo dojít k postupné regeneraci a hojení.
Jaké jsou mezi nataženým a natrženým svalem rozdíly? A co dalšího byste měli o tomto problému vědět?
Co znamená natržený sval a jak ho poznat?
Svalová vlákna disponují něčím, čemu se říká svalový tonus. Ve své podstatě jde o určitý typ napětí. Pokud ale při kontrakci dojde k nadměrnému napětí, často dochází k poškození vláken, což může mít dalekosáhlé následky.
Kloubin je intenzivní kloubní výživa vyvinutá speciálně pro lidi, dobře se vstřebává a pohodlně užívá ve formě kapslí. Kombinace 11 účinných látek má vše potřebné pro zdravé svaly, kosti a klouby.
Vyzkoušejte českou kloubní výživu Kloubin a zažijte pohyb bez starostí.
Mezi hlavní projevy natrženého svalu patří:
- Náhlá bolest
- Ostrá bolest
- Neschopnost pokračovat v započaté aktivitě
- Otok
- Krevní sraženina
- Citlivost postiženého místa na dotek
Natržený vs. natažený
Natažené svaly se většinou objevují po cvičení nebo po nějaké jiné namáhavé aktivitě. I když bývají velmi nepříjemné, tento typ bolesti je většinou jen přechodný. Neznemožňuje navíc běžný pohyb.
Tento typ bolesti není zraněním, ale reakcí organismu na nadměrnou zátěž. Někdy může svalová slabost trvat i týden a nejhorší bývá cca druhý až třetí den od fyzické aktivity. Postupně ale dojde k regeneraci a vše je zase v pořádku. Natažené svaly se navíc obvykle nedostavují hned, ale až s několikahodinovým odstupem.
Ve srovnání s tím se natržený sval projeví okamžitě. Bolest je ostrá a intenzivní a předchází jí nějaké přepětí či snaha o posunutí výkonu nad své hranice. Po vzniku zranění není možné pokračovat v aktivitě a bolest se bez aktivního řešení většinou sama jen tak neztratí.
Proč se to děje? – příčiny
Mezi hlavní příčiny tohoto problému patří špatné odhadnutí vlastních sil. Z toho důvodu je důležité dávat pozor na to, co se svým tělem děláte. Problematická může být i absence rozcvičky před pohybovou aktivitou, která svaly připraví na výkon.
Jak na léčbu a prevenci?
Pokud dojde jen k mírnému poškození svalu, často dochází k rychlé regeneraci a se správnou rehabilitací může dojít k návratu do normálu zhruba za 3 týdny. V případě těžších zranění je určitě vhodné navštívit lékaře, který poraněné místo zkontroluje a zajistí, aby nedocházelo k dalším škodám.
Doma pak zkuste:
- Ledování
- Kompresi
- Elevaci (zvednutí končetiny nahoru)
- Odpočinek
- Užívání léků na bolest
Vážné poranění by mělo zůstat v klidu alespoň 10 dní, protože jizva ve svalu je v tu dobu jeho nejslabším místem a porušování režimu by mohlo vést ke chronickým potížím.
Co se týče prevence tohoto problému, obvykle pomáhá, když se budete pohybovat přiměřeně ke svým schopnostem. Také nezapomínejte na dobře nastavený pitný režim, který podporuje pružnost a hydrataci svalů, a na rozcvičku.
V neposlední řadě také vyzkoušejte dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy na podporu normální funkce pohybového aparátu, které obsahují širší spektrum pro tělo důležitých látek.
Ve složení dobré výživy najdete:
A mnoho dalších látek, které vám nabídnout komplexní péči o tělo.