Aktivní pohyb je sice žádoucí, ale pro tělo představuje zvýšenou zátěž. Také přispívá k tomu, že se tělo rychleji opotřebovává. Z toho důvodu je potřeba se o něj adekvátně starat. Jinak není vyloučeno, že vás potrápí zánět šlach na zápěstí, nebo v jiných částech těla.
Lidské pohybové ústrojí se skládá z mnoha na sobě závislých částí. Kromě kostí máme i svaly, šlachy či chrupavky, které nám společně umožňují zvedat nohy, předklánět se nebo vykonávat další běžné pohyby.
Vlivem úrazů, špatné péče, nemocí a stárnutí však mohou tyto jednotlivé segmenty narážet na své limity. Pohyb vám může způsobovat bolest. Také můžete být permanentně ztuhlí. Zvlášť, pokud vám nemoc deformuje klouby, nebo ubírá chrupavky, které jsou nezbytné pro plynulý a bezbolestný pohyb.
Co když vás ale trápí zánět šlach na nártu, nebo někde jinde? Jde o přechodný stav, nebo se s tímto problémem budete muset naučit žít?
Co je to zánět šlach?
Každý člověk má v těle šlachy. Když se ale některá z nich zanítí, hovoříme o tom, že člověk trpí zánětem šlach. Tento problém vzniká nejčastěji jako následek úrazu. Úplně vyloučit ale nejde ani nadužívání poškozené končetiny. Například ruky, nebo nohy při práci, či při sportu.
Kloubin je intenzivní kloubní výživa vyvinutá speciálně pro lidi, dobře se vstřebává a pohodlně užívá ve formě kapslí. Kombinace 11 účinných látek má vše potřebné pro zdravé svaly, kosti a klouby.
Vyzkoušejte českou kloubní výživu Kloubin a zažijte pohyb bez starostí.
Z toho důvodu není zánět šlach spojován s žádným konkrétním věkem. Může se objevit prakticky u kohokoliv a kdykoliv.
Jak poznat zánět šlach?
Že je něco špatně poznáte celkem záhy. Když se totiž pohnete, budete cítit, že je to jiné.
Mezi hlavní projevy zánětu šlach patří:
- Bolest, která se zhoršuje při pohybu
- Pocit, že máte poškozenou šlachu
- Otékání
- Teplo
- Zarudnutí
- Bulka v oblasti šlachy
Symptomy tohoto problému mohou přetrvávat týdny, ale i měsíce. Z toho důvodu je vhodné se co nejdříve objednat na zdravotní prohlídku k vašemu ošetřujícímu lékaři, který vám doporučí nejvhodnější postup.
Revmatický zánět šlach
Revmatický zánět šlach se může podobat onemocnění revmatickou artritidou. V těle je přítomen zánět, který má negativní dopady na pacientovu hybnost a na normální fungování pohybového ústrojí. Jelikož se může začít zhoršovat, je důležité se včas dostat k lékaři, který si vás vezme do péče.
Zánět šlach na ruce
Zánět šlach v zápěstí, v lokti nebo v rameni je často spojován s namáhavou fyzickou prací, ale také s úrazy a se sportem. Určitě znáte tenisový, nebo golfový loket, který vás limituje v provádění vaší oblíbené aktivity. Někdy stačí k vyřešení fyzický klid a menší zátěž. Jindy se to neobejde bez operace.
Zánět šlach na noze
Zánět šlach na nártu je taktéž nepříjemný. Celkem často se například setkáváme se zánětem Achillovy šlachy. Trochu překvapivé pro vás možná bude, že se k němu lze dopracovat i nošením bot, které nemají správnou velikost. Případně tím, že na sport nosíte boty, ve kterých nohy nemají kvalitní oporu paty.
Jak dlouho se léčí zánět šlach?
Rekonvalescence závisí na tom, jak je váš zánět vážný. Může se odvíjet i od použité léčebné metody, či od vašeho aktuálního zdravotního stavu, který má na regeneraci těla taktéž nezanedbatelný vliv. V tomto ohledu vám proto doporučujeme, abyste se řídili instrukcemi, které vám udělí váš lékař.
Babské rady na zánět šlach
Tkáně se mohou hojit celkem dlouho. Navíc, je potřeba jim pravidelně odlehčovat. Jinak hrozí, že si je poškodíte ještě víc. Případně, doba uzdravování bude mnohem delší. Nezapomínejte také na to, že i po uzdravení na sebe budete muset dávat mnohem větší pozor. V opačném případě hrozí, že se vám váš zdravotní problém zase brzy vrátí. Jak tedy postupovat?
Ortéza
Občas klouby potřebují oporu. Například před a po výměně kolene je potřeba dávat pozor na to, aby se kloub nedopatřením nedostal do nepřirozené pozice. Z toho důvodu je dobré mít doma ortézu, kterou můžete nasadit na kotník, na zápěstí či na loket. Ačkoliv vám to může připadat jako zbytečnost, skutečnost je taková, že ortéza vám nedovolí provádět pohyby, které jsou pro problematické místo potenciálně rizikové.
Tejpování
Další variantou, zvlášť pro fyzicky aktivní jedince a sportovce, je tejpování. Myslete ale na to, že je potřeba ho provádět správně. Z toho důvodu by vám měl dělat tejpy někdo, kdo této problematice rozumí. V žádném případě se o to nepokoušejte vy sami.
Bylinky
Někteří lidé nedají dopustit na bylinky, o kterých se říká, že mají protizánětlivé účinky. V lidovém léčitelství se lidé nejvíce spoléhají na fenykl, zázvor nebo na lékořici.
Dále se v lidovém léčitelství používá:
- Arnika
- Ďáblův dráp
- Ginkgo-biloba
- Levandule
A mnoho dalších. Na bolest, která je způsobená zánětem měkkých tkání může působit i myrha nebo mučenka. Rozhodně ale neexperimentujte. Vždy si vybírejte již hotové přípravky (například mast na zánět šlach), které jsou jasně určené pro vnitřní, či vnější použití. (To je velmi důležité, protože některé rostliny a přípravky nejsou pro vnitřní užití vhodné.)
Kloubní výživa
Při zánětu šlach, ale i dalších potížích s pohybovým aparátem, sáhněte po kvalitní kloubní výživě, která obsahuje kolagen I. a II. typu, vitamín C, kadidlovník pilovitý, glukosamin, chondroitin, MSM a další látky, které vyživují chrupavky, klouby a další důležité součásti pohybového ústrojí, včetně šlach.
Jak podpořit zdraví šlach
Zdraví šlach podpoříte kvalitní kloubní výživou s obsahem výše uvedených látek. Myslete na to, že kloubní výživu je nutné užívat dlouhodobě. Také ale nezapomínejte na rozcvičku před každou pohybovou aktivitou, která zajistí, že váš organismus bude na podávání sportovních výkonů dostatečně připraven.